Čištění kuchyňského náčiní by mělo být důkladné a pečlivé, protože každý špatně vyčištěný předmět může vést k otravě. Zvláštní pozornost je třeba věnovat prkénkům na krájení , na kterých se manipuluje se syrovými potravinami, které zanechávají škodlivé a nebezpečné bakterie.
V poslední době se objevilo mnoho receptů na domácí hygienu, které doporučují přírodní produkty. Ve snaze ušetřit peníze za čisticí prostředky nahrazují prací prášky a mýdla octem, citronem nebo jedlou sodou.
Přestože tyto prvky pomáhají odmašťovat a odstraňovat skvrny, nejsou vždy účinné. A pokud jde o dezinfekci, jsou jednoduše neúčinné.
Vladimír Sanchez , magistr v oboru syntézy, katalýzy a molekulárního designu a doktor anorganické chemie, se s vámi podělí o kuriózní a zábavná fakta o tomto tématu.
Odborné rady pro čištění kuchyňských pracovních desek
Na otázku o čištění kuchyňských desek bez obalu uvedl, že domácí systémy jsou neúčinné a mohou způsobit nenapravitelné škody na našem zdraví.
„Video, ve kterém vymýšlejí dezinfekci , je zřejmě směs octa a citronu, mýdla, soli a teplé vody,“ poznamenává chemik na svém účtu na jedné ze sociálních sítí, kde často boří městské mýty o prospěšnosti některých domácích prostředků. „Tak tady je lékárník, který vám pomůže věci objasnit. Zaprvé, citron ani ocet nemají dezinfekční účinky,“ předesílá .
A aby bylo jasno: „Dezinfekční prostředek je látka, která dokáže ničit mikroorganismy , a v kyselém prostředí octa a citronu mohou bakterie ve směsi skutečně přežít.“
Co použít k dezinfekci kuchyňské pracovní desky
Dále upřesňuje, že je důležité umývat pracovní desky mýdlem na nádobí , protože díky tomu zůstanou prkénka na krájení čistá a zbavená nečistot. Dodává však, že: „I tak je ale nutné k dezinfekci desky použít speciální prostředky, jako je bělidlo, chlór nebo jiné specifické dezinfekční prostředky,“ doporučuje a zmiňuje i další názvy bělidla.