Nedostatek zásuvek v domácnosti není vždy problém. Prodlužovací šňůry jsou často skvělým řešením, které výrazně usnadňuje život. Ne všechny elektrické spotřebiče však do nich lze zapojit, a seznam těchto spotřebičů připravil elektrikář a majitel jedné z největších společností zabývajících se touto problematikou ve Spojených státech.
6 spotřebičů, které byste doma neměli zapojovat do prodlužovacího kabelu
Pokud chcete mít klid, je nejlepší nechat si poradit od zkušenějších lidí. Zejména ve věcech, které se nám mohou zdát jednoduché a logické. Takovými věcmi mohou být spotřebiče, které lze zapojit do obyčejné prodlužovací šňůry, kterou má pravděpodobně většina polských domácností.
Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Proto se vyplatí naslouchat radám elektrikáře. Paul Martinez, majitel společnosti Electrified NYC, to řekl zcela jasně. Pokud se chcete cítit bezpečně, nezapojujte do prodlužovacích šňůr zařízení, jejichž příkon přesahuje 1 500 wattů. Je však třeba mít na paměti, že varování elektrikáře se týkalo amerického trhu, kde je napětí v zásuvkách nižší než v Polsku. V Polsku závisí maximální výkon zátěže na několika faktorech. Předpokládá se, že by neměl překročit 2500 wattů.
Taková zařízení by měla být zapojena přímo do zásuvky, aby se zabránilo možnému přehřátí nebo spálení vodičů, což může vést ke zkratu a požáru. Níže si můžete přečíst šest příkladů spotřebičů, které je lepší nepřipojovat k domácí prodlužovací šňůře. To platí zejména v případě, že používáte současně několik spotřebičů připojených ke stejné prodlužovací šňůře.
1. Fritéza
Fritéza je jedním z nejoblíbenějších spotřebičů, který se nachází ve stále více polských domácnostech. Poměrně levný spotřebič, který nám pomůže připravit jídlo, by měl být připojen přímo do elektrické zásuvky, a ne do prodlužovacího kabelu. I když ne každá fritéza potřebuje více než 1500 W výkonu, je jich poměrně dost. Některé z nich mohou dosahovat i více než 2000 wattů, takže je lepší být v bezpečí, než litovat.
2. Mikrovlnná trouba
Totéž platí pro mikrovlnné trouby. Některé mikrovlnné trouby mají relativně nízký příkon (do 1000 wattů), ale i tak je lepší nezapojovat je do prodlužovacího kabelu. Bohužel, často se kvůli nedostatku dostatečného počtu zásuvek v domě používají prodlužovací kabely k připojení několika kuchyňských spotřebičů najednou. Tomu je třeba se vyhnout a mikrovlnná trouba by měla být vždy napájena z vlastního okruhu.
3. Další prodlužovací kabel
Několik prodlužovacích šňůr by nemělo být zapojeno dohromady. Sériové zapojení spotřebičů tímto způsobem může způsobit přepětí, zejména pokud je ke každé prodlužovací šňůře připojeno několik spotřebičů. Princip je jednoduchý. K prodlužovací šňůře nepřipojujeme další spotřebič, a tím to končí.
4. Elektrické ohřívače
V zimě se v našich domovech často zahříváme elektrickými topnými tělesy. Bohužel jsou však známy případy, kdy takové topení ponechané bez dozoru způsobilo požár domu. Především je důležité používat spotřebiče od spolehlivých výrobců a nezapomenout zapojit elektrické topení přímo do zásuvky, nikoli do prodlužovacího kabelu. Tyto spotřebiče mohou dosahovat velmi vysokých příkonů, proto byste neměli riskovat.
5. Topinkovače a trouby
Všechny druhy toustovačů, pekáčů a především elektrických trub by měly být také zapojeny přímo „do zdi“. Jedná se o spotřebiče, které mohou potřebovat velký příkon najednou a nemusí být vhodné používat prodlužovací kabel.
6. Chladnička
Chladničky sice nepotřebují tolik energie jako trouby nebo mikrovlnné trouby, ale také by neměly být ponechány zapojené v prodlužovacích kabelech. Zde však jde o to, že chladnička běží neustále, a pokud je zapojena do prodlužovacího kabelu, mohla by způsobit poruchu. Ne vždy se to však stává, za to riziko to nestojí.
Na co dalšího byste měli pamatovat?
Všechny spotřebiče, které vyžadují velký příkon, jako je například klimatizace nebo klimatizační jednotka, by měly být zapojeny přímo do zásuvky, a ne do prodlužovacího kabelu. Prodlužovací šňůry mohou a měly by být vybaveny přepěťovými ochranami, ale ne vždy to pomůže. Zvláště pokud k nim připojíte několik výkonných zařízení. Proto byste neměli riskovat a stejně jako v případě detektorů čad investovat do spolehlivého zařízení a používat ho s rozumem.