Home Elektrické spotřebiče Proč mikrovlnná trouba ohřívá nádobí místo jídla?

Proč mikrovlnná trouba ohřívá nádobí místo jídla?

by Martin Veselý

Pravděpodobně jste se již setkali s touto situací: vyndáte talíř z mikrovlnné trouby a ten je teplejší než samotný pokrm. Zdá se, že trouba by měla ohřívat jídlo, ne nádobí, ale proč se to stává? Pojďme to vyřešit a pochopit, jak to napravit.

Jak mikrovlnná trouba obecně funguje?

Mikrovlny ohřívají potraviny díky elektromagnetickým vlnám. Tyto vlny způsobují, že se molekuly vody, tuků a cukrů v potravinách pohybují rychleji, což způsobuje uvolňování tepla. Voda je hlavním vodičem mikrovln, takže potraviny, které obsahují hodně vlhkosti, se ohřívají rychleji. Vlny však neprocházejí pouze jídlem, ale také nádobím. A právě tady začínají překvapení.

Mimochodem, pokud jste si někdy všimli, že se různé potraviny ohřívají v mikrovlnné troubě různou rychlostí, je to dáno i jejich složením. Například pokrmy s vysokým obsahem vody (polévky, kaše) se ohřívají rychleji než suché potraviny, jako je chléb.

Proč se talíř ohřívá?

  1. Záleží na materiálu. Skleněné, keramické nebo porcelánové nádobí obecně špatně absorbuje mikrovlny. Glazura pokrývající talíře však může obsahovat příměsi kovů nebo jiných materiálů, které se začnou zahřívat. A pokud v samotné keramice zůstala vlhkost (zejména v levném nebo popraskaném nádobí), začne se také zahřívat. Pokud používáte staré keramické nádobí, pravděpodobně jste si všimli, že se může velmi zahřívat. Je to proto, že takové nádobí často propouští vlhkost dovnitř a v mikrovlnné troubě začne „pracovat“ tím, že se zahřívá.
  2. Silnější talíře udrží teplo déle. Těžké keramické nebo skleněné nádobí vydrží déle horké. I když se ohřívá pouze jídlo, teplo se udrží a vy máte pocit, že je ohřátý i samotný talíř. Mimochodem, ještě jedna zajímavost: tlusté nádobí může dokonce zpomalit ohřev jídla, protože energie bude vynaložena nejprve na ohřev talíře.
  3. Jídlo ohřívá talíř. Když se jídlo zahřeje, předá teplo nádobí. To je obzvláště patrné, pokud ohříváte polévky nebo pokrmy s velkým množstvím tekutiny. Pokud je nádobí v mikrovlnné troubě delší dobu, zahřívá se také spolu s jídlem.
  4. Nečistoty nebo zbytky jídla na nádobí. Někdy se nezahřívají talíře, ale zbytky mastnoty nebo jídla na nich. Tyto malé částečky pohlcují mikrovlny a velmi se zahřívají. Například skvrna od másla může začít kouřit, pokud je talíř v troubě příliš dlouho.
  5. Problémy s distribucí vln. Pokud mikrovlnná trouba nepracuje rovnoměrně, mohou se některé části talíře ohřívat více než jiné. To může být způsobeno polohou talíře nebo i tím, že jídlo není rovnoměrně rozloženo.

Jak zabránit tomu, aby se vaše nádobí zahřívalo

Aby se nádobí méně zahřívalo, můžete vyzkoušet následující triky:

  • Zvolte si správné nádobí. Mělo by být označeno nápisem „Microwave Safe“, tzn. že je vhodné do mikrovlnné trouby. Pokud takový nápis není, je lepší si talíř předem zkontrolovat.
  • Vyhněte se prasklinám a třískám. Takové vady zvyšují pravděpodobnost, že se pokrm ohřeje. Praskliny se navíc mohou časem rozšířit.
  • Ujistěte se, že je nádobí suché. Pokud je vlhké, může se voda uvnitř materiálu zahřát. I malé kapky na povrchu se mohou zahřát na vysokou teplotu.
  • Používejte pokličky. Pomáhají udržet teplo uvnitř nádoby, místo aby se přenášelo na talíř. Skvělou volbou jsou plastová víka s větracími otvory.
  • Pokrmy ohřívejte postupně. Pokud pokrm vyžaduje dlouhý ohřev, ohřívejte jej v několika dávkách a nechte talíř mírně vychladnout. To je důležité zejména u hustých pokrmů, které se obtížně rovnoměrně ohřívají.

Kdy se mít na pozoru

Pokud je talíř neustále příliš horký, může to být způsobeno mikrovlnnou troubou. Co v takovém případě dělat:

  1. Zkontrolujte nastavení. Možná jste zvolili příliš vysoký výkon nebo ohříváte jídlo déle, než je nutné. Například pro malé porce stačí 1-2 minuty na středním výkonu.
  2. Podívejte se na magnetron. Tento prvek je zodpovědný za generování mikrovln. Pokud je vadný, může se jídlo ohřívat hůře a pokrmy silněji. Takové opravy je lepší svěřit odborníkovi.
  3. Obraťte se na mistra. Pokud máte podezření, že problém je v mikrovlnné troubě, raději neriskujte a zavolejte odborníka. Poruchy mohou souviset nejen s magnetronem, ale i s dalšími součástmi, například se systémem rozvodu vln.

Jaký druh talířů vybrat?

  • Bez kovu. Žádné zlaté ráfky nebo kovové vložky, ty mohou mikrovlnnou troubu poškodit.
  • Plastové s označením „bezpečné pro mikrovlnné trouby“. Ujistěte se však, že se při zahřívání neroztaví. Pro horké pokrmy je lepší použít plast s vyšší tepelnou odolností.
  • Zkontrolujte talíř. Vložte jej do mikrovlnné trouby prázdný na 30 sekund. Pokud se zahřívá, je lepší jej nepoužívat. Jedná se o rychlý a snadný způsob, jak se vyhnout potížím.

Další tipy

  • U tekutých pokrmů, jako jsou polévky, můžete do talíře vložit dřevěnou tyčinku nebo plastovou lžíci. Snížíte tak možnost přehřátí.
  • Neohřívejte prázdnou mikrovlnnou troubu: bez náplně mohou mikrovlny poškodit samotný spotřebič.

Závěr

Když se talíř ohřívá více než jídlo, je to nepříjemné, ale problém lze snadno odstranit. Vyberte si správné nádobí, dodržujte doporučení a vaše mikrovlnná trouba potěší horkým jídlem, nikoliv horkým nádobím. Hlavně – trochu pozornosti, a takové drobnosti v domácnosti vás už nebudou trápit!

Related Articles

Leave a Comment