Home Praní prádla Stačí vzít několik lžic bílého prášku a vyrobit si levný a účinný prací prostředek. Bude sněhově bílý!

Stačí vzít několik lžic bílého prášku a vyrobit si levný a účinný prací prostředek. Bude sněhově bílý!

by Martin Veselý

Nepřeplácím drahé prací prostředky, vyrobím si vlastní během několika minut. Je to ekologické, levné a stejně účinné – stačí tři ingredience. Vyzkoušejte můj recept!

Proč vyhazovat peníze za prací prášek, když si můžete vyrobit vlastní, který je stejně účinný a mnohem levnější? Vše, co potřebujete, jsou tři složky: borax, což je sodná sůl kyseliny borité, uhličitan sodný, známý také jako „bělidlo“ (uhličitan sodný), a perkarbonát sodný – všechny tři složky se dodávají ve formě bílého prášku nebo krystalů. Už léta je kupuji v internetových obchodech ve velkých baleních (pětilitrové kbelíky), je to mnohem ekonomičtější.

Recept na domácí prací prášek

K výrobě vlastního pracího prostředku stačí smíchat tři ingredience. Míra může být polévková lžíce, sklenice nebo jakákoli jiná podle toho, kolik prášku se chystáte vyrobit.

Prášek na barevné a tmavé prádlo:

  • borax – 10 odměrek,
  • uhličitan sodný – 10 měr.

Prášek na bílé a světlé barevné prádlo:

K boraxu a uhličitanu sodnému přidejte dalších 5 odměrek perkarbonátu sodného, který působí jako bělidlo a odstraňovač skvrn.

Prací prostředek pro praní při vysokých teplotách:

Pokud vyrábíte samostatný prací prostředek na vysoké teploty, můžete přidat tři odměrky mýdlových vloček. Pro praní ve studené vodě nejsou mýdlové vločky vhodné, protože se nevyplavují z vláken tkaniny.

Jak používat prací prášek na bázi boraxu?

Domácí prášek s boraxem používám stejně jako kupovaný v obchodě: jednu polévkovou lžíci na krátké a méně náročné praní, dvě polévkové lžíce na delší praní.

Kromě toho se místo pracího prášku vyplatí nalít do vhodné přihrádky obyčejný bílý ocet. Má dezinfekční a osvěžující účinek, odstraňuje šedý nebo žlutý „filtr“ z bílých věcí, odstraňuje zbytky pracího prostředku z vláken tkaniny, což je důležité zejména v případě ručníků. Rovněž čistí pračku.

Občas se objevují varování, že ocet poškozuje těsnění ve spotřebičích, ale jednak se musí používat ve velkém množství a jednak ve vysokých koncentracích. Přitom samotný lihový ocet má již nízkou koncentraci, obvykle 10 %, a k dalšímu ředění dochází až v pračce.

Zápach octa se velmi rychle rozptýlí a několik minut po vyjmutí prádla z pračky jej již necítíte. Chcete-li ji neutralizovat, můžete do prostředku na máchání přidat několik kapek kvalitního esenciálního oleje.

Jak skladovat ekologický prací prostředek

Domácí prací prostředek je nejlepší skladovat ve velké sklenici s víčkem na tmavém a suchém místě. Můžete ho vyrobit více a používat ho mnoho měsíců – nezestárne.

Related Articles

Leave a Comment