V místnostech bez oken se zejména v zimě mohou rychle tvořit plísně. Zde si přečtěte, co můžete udělat, abyste zajistili dostatečnou výměnu vzduchu.
Spíž, koupelna pro hosty nebo sklep: mnoho těchto místností nemá okna. Zejména v zimě zde hrozí riziko vzniku plísní.
Obzvláště bolestivé jsou vnitřní koupelny se sprchovým koutem. Vysoká vlhkost po sprchování v kombinaci s nízkou cirkulací vzduchu je skutečným magnetem pro plísně. Odhalit černé skvrny ve spárách a na stěnách je snazší, než si myslíte.
Proč je nutné větrat i místnosti bez oken?
Pokud vlhkost v místnosti nemůže unikat, může se rychle vytvořit plíseň. Černá plíseň je nejen nechutná, ale také nezdravá.
Ideální vlhkost vzduchu v obytných místnostech je 40-60 %. V koupelně je toto číslo o něco vyšší. Zde se za normální považuje úroveň 50-70 %, přičemž po sprchování může někdy dosáhnout až 80 %. Ve sklepě by se vlhkost měla pohybovat mezi 50 a 65 %.
Tip: Vlhkost v domácnosti a v jednotlivých místnostech můžete snadno změřit vlhkoměrem.
Jak větrat místnost bez okna?
Místnosti bez oken můžete větrat různými způsoby, abyste snížili riziko vzniku plísní.
1. Zajistěte průvan
Tento tip je vlastně nejjednodušší, protože každá místnost, i když nemá okno, má dveře. Otevřete je dokořán a v ideálním případě otevřete okno ve vedlejší nebo protější místnosti.
Pokud takto větráte, nezapomeňte zavřít všechny dveře v ostatních místnostech. Jen tak může vlhkost skutečně unikat otevřeným oknem a nedostane se do druhé místnosti. Pro zvýšení účinku můžete do otevřených dveří místnosti nainstalovat také ventilátor.
Tato možnost se skvěle hodí pro většinu koupelen, úložných prostor a dokonce i ložnic bez oken, protože často sousedí s místnostmi s okny. Suterénní místnosti jsou o něco složitější. Ale i zde existuje několik jednoduchých tipů a triků, jak se zbavit vlhkosti ve vzduchu.
2. Odvlhčovač vzduchu
V místnostech bez oken nebo sousedících s okny může pomoci odvlhčovač vzduchu. Jak už název napovídá, tyto přístroje filtrují vlhkost ze vzduchu.
Elektrické odvlhčovače stačí zapojit do zásuvky a pohlcují vlhkost ze vzduchu. Některé přístroje lze dokonce připevnit na zeď, jiné mají praktické LED displeje, které vás kdykoli informují o aktuální vlhkosti v místnosti.
Kromě elektrických odvlhčovačů existují také chemické modely. Ty k odsávání vody ze vzduchu používají speciální granulát. I když musíte granulát každých několik měsíců vyměnit, jsou tyto odvlhčovače poměrně praktické. Nevyžadují elektrické připojení, zabírají málo místa a jsou také tiché.
Domácí prostředky proti vlhkosti:
1. Náplň do kočičího steliva nebo sůl
Tyto domácí prostředky pro větrání místností bez oken fungují v podstatě stejně jako chemické odvlhčovače. Sůl a výplň do boxu na kočičí stelivo pohlcují vlhkost.
Pro tento domácí trik stačí naplnit několik malých misek kuchyňskou solí a umístit je do dané místnosti. V pěkné otevřené nádobě lze domácí odvlhčovač použít i jako dekoraci. Pokud nádoba navlhne a naplní se vodou, je třeba ji vyprázdnit a naplnit čerstvou solí.
Varianta s kočičími sušáky bohužel není tak krásná. Chcete-li to udělat, naplňte co největší a nejširší misku do poloviny náplní do boxu na kočičí stelivo. To jí umožní absorbovat co nejvíce vlhkosti.
2. Vyčistěte vzduchový kanál
Místnosti bez oken by rozhodně měly mít zabudované větrání. Bohužel je tato technologie ve starších budovách často zastaralá. Někdy však pomůže starý ventilační systém řádně vyčistit, aby opět lépe fungoval.
Za tímto účelem odstraňte mřížku a kryt z výfukové šachty. Ty jsou často značně zaprášené. Otřete je vlhkým hadříkem a čisticím prostředkem. Můžete také vyměnit filtr uvnitř za nový.
3. Nainstalujte ventilátor
Poslední možnost větrání místnosti bez oken je časově nejnáročnější, ale z dlouhodobého hlediska také nejúčinnější.
Pokud se místnost bez oken nachází na venkovní stěně, je nejúčinnějším způsobem regulace vlhkosti instalace decentralizovaného větracího systému. Ten odvádí vlhký vzduch ven a poskytuje čerstvý venkovní vzduch. Tento decentralizovaný větrací systém se instaluje poměrně snadno, protože nevyžaduje instalaci odtahového potrubí.Pokud bydlíte v pronajatém bytě, určitě byste se o tom měli poradit s pronajímatelem. Koneckonců i pronajímatel má zájem na tom, aby v místnostech nevznikaly plísně.
Již dříve jsme vám řekli: Jak odstranit skvrny od vodního kamene ze sprchových zástěn.