Větrací mřížky plní velmi důležitou funkci: nejenže dodávají větracím otvorům estetický vzhled, ale také chrání před vniknutím hmyzu přes jednotku a zlepšují kvalitu vzduchu. Jejich čištění je velmi důležité, ale někdy může být problematické. Jaký je nejlepší způsob odstranění prachu z tohoto prvku? Nabízíme osvědčené způsoby, jak účinně a snadno vyčistit větrací otvory.
Větrací mřížky jsou položkou, kterou čistíme mnohem méně často, ale zejména na podzim a v zimě bychom na ně neměli zapomínat. V zimě otevíráme okna méně často, což znamená, že proudění vzduchu v domě se může zhoršit, proto se vyplatí postarat se o čistotu mřížky, a to jednoduchým způsobem.
Jak vyčistit větrací mřížku? Použijte kostku do myčky nádobí
Pokud chcete vyčistit větrací mřížku, nejjednodušší je ji na chvíli vyjmout – většinou je stačí odšroubovat, obvykle jsou zajištěny několika šrouby. Když jsou nainstalované, může být jejich čištění velmi obtížné. Po vyjmutí mřížky je důležité odstranit z ní veškeré nečistoty; měli byste začít tím, že ji opláchnete vodou. Poté můžete použít kostku do myčky nádobí. Kostku rozpusťte v teplé vodě. Rozpusťte kostku v teplé vodě a vložte rošt do tohoto roztoku na půl hodiny. Po této době by se měly nečistoty rozpustit a odpadnout – pokud je jich hodně, odstraňte je houbičkou.
Co dělat, když nelze vyjmout větrací mřížku? V tomto případě může být čištění o něco obtížnější. Hodit se bude čisticí roztok z kostky do myčky a kartáček na láhve s dlouhou rukojetí nebo starý zubní kartáček. Pomocí nich můžete vydrhnout malé části větrací mřížky.
Tato metoda nejen důkladně vyčistí tento důležitý prvek v domě, ale také zanechá příjemnou vůni. Není bezdůvodné čistit mřížku pravidelně, aby se zabránilo množení mikroorganismů a zhoršení kvality vzduchu v domě.
Způsoby čištění větracích otvorů – co ještě můžete použít?
Ne každý má doma myčku nádobí, a tak se nám může stát, že na ni nenajdeme čisticí prostředek. Bez problémů však můžete vyčistit ventilační otvor jinými prostředky. Dobrou možností by bylo použití vlhčených ubrousků – tyto výrobky umožňují rychlé vyčištění výrobku. Ne vždy však umožňují vyčistit těžko přístupná místa. Lepší je použít směs octa a vody – bez problémů odstraní mastné nečistoty. Navíc má antibakteriální účinek. Namočte mřížku do takového roztoku a opláchněte ji – pokud se vám nedaří odstranit nečistoty, můžete použít zubní kartáček.
Dalším účinným řešením pro čištění větrací mřížky je jedlá soda a prostředek na mytí nádobí. Z těchto produktů vytvoříte čisticí pastu, kterou nejsnáze použijete na odstraněnou mřížku. Taková směs si dokonale poradí i se silně zaschlou špínou.
Jak často byste měli čistit ventilaci?
Důkladné čištění by se mělo provádět přibližně jednou za dva měsíce. Každý týden je však dobré mřížku umýt vlhkým hadříkem a poté ji otřít do sucha. Zabráníte tak neustálému znečišťování a zlepšíte kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti. Čisté mřížky navíc znamenají méně problémů s vlhkostí, která je v zimě častější a může vést i k růstu plísní, což má negativní vliv na zdraví. Proto se vyplatí věnovat několik minut a větrací mřížky dobře vyčistit.