V ložním prádle, na kterém každou noc spíte, se hromadí vlhkost, prach, roztoči a bakterie. Proto je třeba ho pravidelně prát a měnit. Do tohoto rituálu můžete zařadit také větrání – zejména v zimě. Mráz zabíjí roztoče, osvěžuje tkaniny a odstraňuje nepříjemné pachy. Pozor však na rizika a problémy s tím spojené.
Výhody větrání ložního prádla během chladného období
Vyplatí se každé ráno sundat ložní prádlo z postele, vynést ho na terasu, pověsit a po krátké době ho zase sundat a přinést do chladné ložnice? Ukazuje se, že ano, a existuje pro to mnoho argumentů.
- Zabíjení roztočů a bakterií – roztoči umírají při teplotách pod -15 °C, takže i několik hodin v chladu je může účinně zahubit.
- Osvěžení zápachu ložního prádla – mráz odstraňuje pachy z potu a dalších látek, které se hromadí v tkaninách.
- Zlepšení kvality spánku – lůžkoviny jsou po zimním vyvětrání vzdušnější a chladnější, což může mít vliv na pohodlný spánek.
- Přirozená dezinfekce – mráz a čerstvý vzduch pomáhají redukovat choroboplodné zárodky bez použití chemických látek.
- Snížení vlhkosti – nízké teploty způsobují odpařování vlhkosti, takže lůžkoviny nezapáchají a nezatuchají.
Jaký je správný způsob větrání lůžkovin v zimě?
Zima může být různorodá a rozmarná. Jsou dny, kdy větrání lůžkovin venku nadělá více škody než užitku. Samozřejmě se vyhněte dnům, kdy je smog a znečištění vyšší než přijatelné (nechcete přece potom spát na zapáchajícím povlečení?).
Vyberte si vhodné počasí – nejlepší podmínky jsou teploty nižší než -10 °C (ideálně -15 °C nebo nižší), žádný sníh ani déšť a mírný vítr (ne příliš silný, abyste zabránili rozfoukání lůžkovin na pozemek sousedů).
Důležitý je také způsob zavěšení podestýlky. Nejlepší je zavěsit ho na balkonový sušák nebo zábradlí. Přitom se vyvarujte přímého kontaktu s vlhkým povrchem, protože by mohlo dojít k namrzání a tvorbě ledu na tkanině (po setmění se také zvyšuje vlhkost, proto plánujte větrání během dne, mezi 11. a 13. hodinou). Abyste zabránili pádu ložního prádla, je nejlepší zajistit ho kolíčky na prádlo.
Ložní prádlo nechte na balkoně alespoň 2 hodiny. Poté, co přinesete ložní prádlo do bytu, je třeba ho mírně protřepat, aby se odstranily nečistoty. Pokud je ložní prádlo velmi studené, nechte ho před použitím několik minut zahřát.
Jaké látky jsou nejlepší pro zimní počasí?
Ne všechny typy lůžkovin dobře reagují na nízké teploty. Zde je přehled tkanin:
- bavlna – dobře odolává chladnému počasí a neztrácí své vlastnosti,
- len – ideální do zimního počasí, dobře odvádí vlhkost,
- vlna – výborná volba, protože neabsorbuje vlhkost,
- mikrovlákno – v chladu se může pomačkat, ale obecně dobře snáší nízké teploty,
- satén, hedvábí – vyžadují péči, protože je mohou poškodit extrémní teploty.
Větrání ložního prádla v zimě je účinný, přirozený a bezplatný způsob, jak osvěžit povlaky na polštáře, peřiny a polštáře a zbavit je roztočů a bakterií.
Dříve jsme vás informovali o domácím způsobu dezinfekce matrací.