Máme tendenci si myslet, že nejšpinavější věci v domě jsou toaleta nebo odpadkový koš. Proto jsme tato místa a předměty zvyklí často čistit a dezinfikovat. Nežádoucími bakteriemi však mohou být kontaminovány i některé často používané spotřebiče, místa, kde skladujeme a připravujeme své oblíbené potraviny, a dokonce i místa, kde čistíme své oblečení a kuchyňské náčiní.
Paradoxně mnoho spotřebičů, které používáme k úklidu, je z mikrobiologického hlediska špinavých. Ve skutečnosti se v nich může nacházet řada mikroorganismů, které jsou dobře přizpůsobeny k přežití v drsném prostředí, jako jsou čisticí prostředky a vysoké teploty. Ve většině případů jsou tato místa při běžném čištění často opomíjena, protože mohou být obtížně přístupná. Podívali jsme se na některé bakterie, které lze nalézt v domácích spotřebičích: kde se skrývají?
Bakterie v pračce
Jedním z nejčastějších problémů spojených s pračkami je zatuchlý zápach, který vydávají. Ten je způsoben nahromaděním plísní v bubnu, zejména pokud jsou dvířka po pracím cyklu ponechána zavřená. Teplé a vlhké prostředí uvnitř pračky časem podporuje růst plísní.
Podle studie je průměrná bakteriální zátěž pračky 21 000 CFU/cm2 v oblastech, jako je zásuvka na prací prostředek a gumové těsnění dvířek. Stejně jako u myčky nádobí závisí počet a typy mikrobů v pračce na četnosti používání, pracím cyklu – horkém nebo studeném – a typu spotřebiče.
Pravidelné čištění je velmi důležité pro udržení těchto bakterií na uzdě. Za tímto účelem se doporučuje alespoň jednou měsíčně použít prací cyklus v horké vodě – při teplotě kolem 60 ºC – s přidáním octa nebo speciálního čisticího prostředku na pračky, který odstraňuje nánosy pracího prostředku a zápach. Mějte na paměti, že studené cykly plísně a bakterie neodstraňují.
Dalším doporučením je vyjmout zásuvky a otřít je antibakteriálním hadříkem, protože prací prostředek, který zůstal z předchozího praní, může způsobit usazování nečistot, pokud zůstane několik dní.
V neposlední řadě se doporučuje nechat dvířka mezi jednotlivými praními otevřená, aby mohl vnitřek vyschnout, a vyčistit gumové těsnění dezinfekčním prostředkem.
Znečištění v myčce
Je snadné si myslet, že když myčka nádobí myje, nepotřebuje pozornost: pokud je jejím úkolem mýt, je již čistá. Podle výzkumů však může tento spotřebič vytvořit ideální prostředí pro množení zárodků, jako je E. coli nebo salmonela, které se nacházejí především ve filtrech a nádržkách na vodu, zejména pokud jsou v místech, jako je filtr a ostřikovače, zbytky jídla, mýdla a mastnoty. Mějte na paměti, že teplé a vlhké prostředí uvnitř spotřebiče je ideální živnou půdou pro bakterie.
O povaze znečištění rozhoduje také četnost používání myčky a stáří spotřebiče. Pokud tyto oblasti nejsou pravidelně čištěny, nejenže myčka nádobí neumyje účinně, ale může se v ní objevit i nepříjemný zápach.
Abyste tomu předešli, měli byste kontrolovat a čistit filtry, protože se v nich hromadí voda, která může někdy způsobit silný zápach, pokud není vyčištěna.
Chladnička: nejvíce znečištěné těsnění dveří
Chladnička může navenek vypadat čistě, ale uvnitř nemusí být dokonalá – právě naopak. Pokud v ní skladujeme například čerstvé produkty a syrové maso, zvyšuje se riziko, že se stane živnou půdou pro plísně, pachy a bakterie, pokud ji nebudeme řádně čistit a pravidelně přerovnávat.
Podle studie Úřadu pro bezpečnost a kontrolu potravin amerického ministerstva zemědělství, která se zabývala tím, kde v kuchyni žije nejvíce bakterií, patří zásuvky chladničky mezi pět nejnebezpečnějších míst pro množení bakterií, zejména listerií a salmonel. V této části chladničky se hromadí velké množství nečistot a bakterií, protože zde mohou být zbytky potravin, například zeleniny, které mohou hromadit nečistoty, pokud nejsou často umývány.
Pozornost byste měli věnovat také gumovým těsněním na dveřích, která mají zabránit úniku tekutin a vzduchu. Tato těsnění jsou sice důležitá pro údržbu spotřebiče, ale pokud nejsou čištěna, mohou se stát živnou půdou pro plísně, kvasinky a dokonce i bakterie, jako je E. coli nebo salmonela .
Tyto oblasti jsou při čištění často přehlíženy. Pravidelné čištění je však nezbytné pro minimalizaci růstu bakterií a zajištění hygienického prostředí v kuchyni.
Bakterie v mikrovlnné troubě
Mikrovlnná trouba se může stát živnou půdou pro bakterie a zárodky, pokud není řádně čištěna a ošetřována. Problém tohoto spotřebiče spočívá v tom, že se jídlo často rozstřikuje po stranách a na horní straně, což podporuje množení bakterií, pokud se nečistí.
Kromě toho se zbytky jídla dostávají na stěny nebo do rohů a k riziku kontaminace přispívá také obsah vody v potravinách. i v tomto případě je klíčem k zamezení tohoto jevu čistota.
Pokud se skvrny nechtějí dostat ven, můžete nádobu s vodou a plátky citronu několik minut zahřívat. Tímto způsobem pára zvlhčí nečistoty a ty půjdou snadněji odstranit.
Znečištěné kávovary
Tyto malé spotřebiče jsou také dobrým místem pro hromadění bakterií, protože mají zásobník na vodu, což znamená, že jsou neustále mokré. Podle studie The Germiest Places in the Home, kterou provedla společnost NSF International, jsou zásobníky na kávu ideální živnou půdou pro mikroorganismy. Konkrétně potvrzuje, že v 50 % zkoumaných nádržek se vyskytují plísně a kvasinky a v 9 % koliformní bakterie.
Jedním z negativ je, že nemáme ve zvyku pravidelně měnit vodu v nádržce, pouze ji doplňujeme. Dobrým způsobem, jak o ni pečovat, je tedy nádrž při každém použití vyčistit vodou a mýdlem a doplnit novou vodu.