Prach a nečistoty ve vašem topném systému mohou zvýšit spotřebu energie. Jednoduchý trik s domácími prostředky ukazuje, jak tomu čelit.
V domě nebo bytě jsou místa, která často nelze zcela vyčistit. Jedním z těchto těžko přístupných míst jsou radiátory. Než se nadějete, prostor za radiátorem a uvnitř radiátoru se promění v poušť plnou prachu. Pomocí jednoduchého triku však můžete vnitřek radiátoru rychle vyčistit.
Vyčistěte topení za 10 sekund – domácí prostředek funguje okamžitě
Před příchodem chladných podzimních a zimních měsíců by spotřebitelé měli věnovat pozornost svému topnému systému. Nejenže často zapomínají před zimou topení profouknout, aby ušetřili. Často se také diskutuje o správném nastavení termostatu.
Spotřebitelské poradenské centrum doporučuje udržovat teplotu v obývacím pokoji na 20 stupních (stupeň 3) a v méně používaných místnostech na 16 stupních (stupeň 2). Úrovně 4 (24 stupňů) a 5 (28 stupňů) naopak nejsou nutné.
Aby byl topný výkon optimálně využit, měl by být vyčištěn od nečistot, jako je prach nebo mrtvý hmyz. Vždyť vrstvy prachu mají negativní vliv na vedení tepla. Díky jednoduché směsi čisticích prostředků pro domácnost lze topné těleso rychle vyčistit.
Čištění topení: Stačí nalít do lamel směs domácích prostředků.
Podle tohoto kutilského triku nebudete zpočátku potřebovat nic víc než lázeň pro nohy nebo malou nízkou plastovou krabičku. Důležité je, aby se nádoby vešly pod topení. V ideálním případě by měly pokrývat celé dno topení.
Nejprve byste měli pod topení umístit starou látku nebo ručník. Na něj pak položte plastovou krabici nebo vanu. V obyčejném kbelíku smíchejte teplou vodu se dvěma lžícemi čisticího prostředku. Poté byste měli z radiátoru sejmout mřížku topení.
Směs vody a čisticího prostředku nyní můžete pomocí malé nádoby nabrat z kbelíku a postupně vylít na žebra radiátoru. Špinavá voda a prach skončí ve sběrných nádobách níže.
Radiátor vyčistíte během několika málo sekund: prach je odstraněn okamžitě.
Tento postup můžete opakovat, dokud z radiátoru nebudou vycházet žádné další nečistoty. Nakonec by se zásobníky neměly vyjmout okamžitě, ale měly by se ponechat, dokud vnitřek radiátoru zcela nevyschne.
Alternativně lze vnitřek radiátoru vyčistit také pomocí fénu. Aby se prach jednoduše nerozptýlil do vzduchu, měl by být pod radiátor umístěn vlhký hadřík, který jej zachytí.
Pokud nelze větrací mřížku na radiátoru odstranit, doporučujeme použít parní čistič. K čištění vnitřku radiátoru použijte obzvláště úzkou trysku. Zde byste také měli pod radiátor umístit starý hadr nebo ručník, aby se nečistoty zachytily.
Již dříve jsme popsali, jak dokonale vyčistit spáry v koupelně.