V mrazáku se časem nahromadí velké množství ledu, který omezuje úložný prostor a zvyšuje spotřebu energie. Existují však jednoduché domácí prostředky, jak tvorbu ledu omezit.
Proč se v mrazáku tvoří led? Při každém otevření mrazničky do ní proudí teplý vzduch a tvoří se v ní vlhkost. Jakmile se ochladí, změní se v led. Z dlouhodobého hlediska to vede ke zvýšené spotřebě energie, a tím i k vyšším účtům za elektřinu.
Proto odborníci doporučují mrazničku dvakrát ročně odmrazit, aby se zabránilo tvorbě ledu. Co však dělat, pokud se mraznička brzy po odmrazení opět namrazí? Zde je několik tipů.
3 domácí prostředky: Jak zabránit rychlému vzniku námrazy
Proč se v prostoru mrazničky tvoří led? Když otevřete mrazničku, dostane se dovnitř teplý vzduch a vytvoří se vlhkost. Jakmile se ochladí, změní se v led. To časem vede ke zvýšené spotřebě energie, a tím i k vyšším účtům za elektřinu. Proto se doporučuje mrazničku dvakrát ročně odmrazit, abyste předešli tvorbě ledu. Co však dělat, pokud se mraznička brzy po odmrazení opět namrazí? Zde je několik užitečných rad.
Jedlá soda
Jedlá soda je osvědčený domácí prostředek, který funguje pro různé oblasti domu.
Chcete-li snížit tvorbu ledu v mrazničce, můžete použít osvědčený domácí prostředek: jedlou sodu, která je k dostání v lékárnách nebo supermarketech. Jedlá soda zabraňuje rychlému hromadění vlhkosti v mrazáku. Zde je návod, jak funguje:
- Nejprve mrazničku rozmrazte a důkladně ji umyjte.
- Na vlhký hadřík dejte dvě polévkové lžíce jedlé sody a důkladně otřete vnitřní stěny mrazničky. Praktický vedlejší účinek: jedlá soda neutralizuje nepříjemné pachy. Pomáhá také s přetrvávajícími pachy potu na oblečení a je geniálním babským tipem na úklid koupelny. Jedlá soda je účinná také proti špíně z trouby.
- Důležité: Při vytírání mrazicího prostoru se vyhněte gumovým těsněním, protože hydrogenuhličitan sodný je může poškodit.
Tip: Při čištění pomocí jedlé sody se doporučuje používat domácí rukavice, protože jedlá soda může dráždit citlivou pokožku a mít žíravé účinky.
Olej na vaření
Kuchyňský olej je vhodný také jako prevence proti tvorbě ledu.
Pokud doma nemáte jedlou sodu, je pro prevenci tvorby ledu vhodný také kuchyňský olej. Několik kapek oleje můžete kápnout na vlhký hadřík a mrazák jím otřít.
Glycerin
Alternativní metodou, jak zabránit rychlé tvorbě ledu v mrazničce, je také glycerin.
Alternativním způsobem, jak zabránit rychlé tvorbě ledu v mrazničce, je použití glycerinu. Po důkladném vyčištění mrazničky můžete namočit hadřík do glycerinu a otřít jím všechny vnitřní stěny. Díky vlastnostem glycerinu, který má nižší bod tuhnutí než voda, se bude led na povrchu tvořit mnohem rychleji. Pokud se však led po nějaké době přece jen vytvoří, tenká vrstva glycerinu ho při dalším odmrazování mnohem snáze odstraní.
Jak správně odmrazovat mrazničku
Příprava: Před odmrazováním je třeba chladničku a mrazničku zcela vyprázdnit. Zmrazené potraviny můžete dočasně uložit do samostatného mrazicího oddílu nebo do mrazicího sáčku. Poté spotřebič odpojte od elektrické sítě.
Urychlení procesu odmrazování: Do mrazicího prostoru umístěte velkou mísu s horkou vodou, aby se led rychleji rozpustil. Přebytečnou roztavenou vodu můžete shromažďovat v misce nebo na plechu na pečení.
Během odmrazování: V případě potřeby umístěte do blízkosti mrazicího prostoru nebo chladničky několik kuchyňských utěrek nebo ručníků, abyste mohli rychle setřít přebytečnou vodu, která zůstala po odmrazování. Proces rozmrazování obvykle trvá přibližně dvě hodiny.
Sušení a prevence: Po úplném odmrazení mrazničky otřete vnitřní stěny utěrkou a poté je důkladně otřete vlhkým hadříkem. Abyste zabránili rychlé tvorbě ledu, můžete vnitřní stěny mrazničky ošetřit jedlou sodou, rostlinným olejem nebo glycerinem. Proces dokončete opětovným zapnutím spotřebiče.
Čištění: Vložte potraviny zpět do chladicího a mrazicího prostoru.