Home Praní prádla Proč byste neměli stlát postel každý den: Nejdůležitější tipy pro hygienickou postel

Proč byste neměli stlát postel každý den: Nejdůležitější tipy pro hygienickou postel

by Martin Veselý

Správná hygiena lůžka vyžaduje pravidelné praní a čištění. Ale jak často je to „pravidelně“? Co je třeba dělat denně, týdně a jednou za několik měsíců, aby vaše postel byla svěží a čistá.

Vysvětlíme vám, co je třeba dělat denně, týdně a jednou za několik měsíců, aby vaše postel byla svěží a čistá.

Na co je třeba myslet každý den, pokud jde o hygienu v posteli

Zdržte se nanášení krému těsně před spaním: Mnoho krémů obsahuje tuky a oleje. Pokud se včas nevstřebají, mohou se dostat na ložní prádlo a způsobit skvrny. Znamená to, že takříkajíc plýtváte přípravky pro péči o pleť na látce. Také pokud jdete spát čerstvě navlhčení, mohou se objevit kožní problémy, jako je akné nebo podráždění.

Některé tuky a oleje v přípravcích pro péči o pleť mohou pokožku ucpat, pokud nemůže „dýchat“ vzduch. Pot vyprodukovaný během spánku se mísí s oleji a hromadí se například na povrchu polštáře, na kterém leží vaše navlhčená tvář.

Proč byste neměli stlát postel každý den: Nejdůležitější tipy pro hygienickou postelNestelte si postel každé ráno: Když spíme, vypotíme v průměru půl litru potu za noc. Pokud si ustelete postel ihned po vstávání nebo se dokonce přikryjete přehozem, vlhkost v posteli zůstává. Roztoči se v tomto prostředí cítí jako doma. Ráno je vhodné peřinu odhrnout a nechat ji rozloženou. „Měli byste dát posteli možnost, aby znovu uschla,“ říká.

Mimochodem, jít spát s mokrými vlasy také není dobrý nápad. Nejenže to vlasům škodí, ale může to vést i k plísňovým infekcím na pokožce hlavy.

Týdenní hygiena v posteli

Poměrně často měňte ložní prádlo: Pravidelné oblékání čerstvého ložního prádla je pravděpodobně nejdůležitějším aspektem hygieny postele. V závislosti na tom, jak moc se potíte, zda se sprchujete ráno nebo večer a z jakého materiálu je vaše ložní prádlo vyrobeno, by se mělo měnit v různých intervalech. Pro většinu lidí je vhodná frekvence jeden až dva týdny.

Jeden měsíc až několik měsíců

Praní potahů matrací: potah matrace zabraňuje tomu, aby se na matraci dostaly nečistoty. Zabraňuje rychlému pronikání potu, chlupů apod. do matrace. Chránič lze prát například každý měsíc.

Vyperte si polštář: Mnoho lidí si myslí, že polštář není třeba prát, protože potah se pravidelně čistí. Povlečení však není nepromokavé, takže se v polštáři mohou hromadit například sliny a pot. Proto by se měl prát jednou až dvakrát ročně.

Čištění matrace: Stejně jako v případě polštáře potah matraci před nečistotami zcela neochrání. Na matraci se časem mohou hromadit chlupy, vlasy, pot nebo roztoči domácího prachu. Přibližně každé dva měsíce by mělo být provedeno alespoň povrchové a suché čištění matrace.

Proč byste neměli stlát postel každý den: Nejdůležitější tipy pro hygienickou postelObrácení matrace: Při čištění využijte možnost matraci obrátit. Vyměňte strany nohou a hlavy a v závislosti na modelu i horní a spodní stranu. Zabráníte tak otlakům od vašeho těla, které se otlačují do matrace, a získáte svěží povrch bez potu.

Praní přikrývky: Přikrývku byste měli prát alespoň jednou ročně. Ne všechny přikrývky však lze prát v pračce, proto věnujte pozornost typu výplně a pokynům k praní. V závislosti na náplni byste měli použít speciální prací prostředek, nastavit speciální prací program a dbát na správné sušení přikrývky.

Related Articles

Leave a Comment