Bílé prádlo může po několika vypráních zežloutnout nebo zešednout. Jednoduché domácí prostředky vám pomohou udržet ho zářivě bílé.
Někdy je to jako se zlým okem: myslíte si, že děláte všechno správně, ale vaše krásné bílé prádlo s každým praním víc a víc šedne, nebo dokonce získává nevzhledný nažloutlý nádech.
Není však třeba panikařit! Připravili jsme pro vás přehled nejlepších osvědčených domácích prostředků proti nevzhlednému zabarvení.
Jak zabránit vzniku šedého zákalu a zažloutnutí
Často stačí dvě nebo tři praní v pračce, aby nové bílé oblečení nevysvětlitelně ztratilo svůj neposkvrněný lesk.
Místo toho získají nevzhledný žlutý nádech, který nelze odstranit ani při vysokých teplotách. Totéž platí pro nevábný šedý opar, který dříve pokrýval zářivě bílá trička, kalhoty a halenky. Žlutý odstín a šedý opar jsou dva vedlejší efekty, které jsou někdy od sebe téměř k nerozeznání, ale mají zcela odlišné příčiny.
Bez ohledu na to, jak špatné je vaše dříve bílé prádlo, však existují nejen ekologické domácí prostředky, které můžete použít v boji proti zbarvení, ale také jednoduchá pravidla, která pomohou dalšímu zbarvení zabránit.
Za prvé, bílé prádlo by se mělo vždy prát odděleně. Jedna růžová ponožka může mít neblahé následky. Osvědčily se práškové prací prostředky na bílé prádlo, protože tekuté prací prostředky mají značnou nevýhodu: obsahují více povrchově aktivních látek, takže perou obecně méně účinně. A příliš mnoho povrchově aktivních látek může následně způsobit šedý zákal.
Silně znečištěné předměty je navíc třeba předem ošetřit, aby se zbytky nehromadily v pračce a neovlivňovaly další prací cyklus v podobě šedého zákalu. Předem by měly být ošetřeny také skvrny, protože právě ty obvykle způsobují následné zažloutnutí bílého prádla.
Proč prádlo žloutne
Existují různé důvody žloutnutí bílého prádla. Jednak může být příčinou pravidelná konzumace nikotinu, ale také skvrny od potu nebo deodorantu na textilu, které se projeví až při praní.
Hliníkové soli obsažené v deodorantu se spojují s potem, což má za následek vznik nažloutlých skvrn v oblasti podpaží. Kromě skvrn může být zažloutnutí způsobeno i dlouhodobým skladováním oblečení ve skříni, kdy organické látky – například skvrny od jídla – stárnou a postupně žloutnou. Nažloutlé skvrny na límečcích jsou naopak způsobeny nahromaděním kožního mazu.
Jak vzniká šedý zákal?
Pokud bílé prádlo po opakovaném praní stále více šedne, je to často způsobeno špatnou volbou pracího prostředku nebo nesprávným režimem praní. Pokud se používá příliš málo pracího prostředku nebo nekvalitní prací prostředek, nečistoty se nemohou zcela uvolnit a uvíznou v bubnu. Při dalším praní se pak usazuje jako šedý film. Příliš mnoho pracího prostředku také není příliš dobré pro bílé prádlo, protože zbytky mýdla mohou být také příčinou šedého zákalu.
Pokud se mýdlo spojí s vodním kamenem z tvrdé vody, nazývá se vodní kámen, který může rovněž způsobit šedý zákal. Jak na šedý zákal, tak na žlutý nádech však existuje rychlá a snadná pomoc v podobě domácích prostředků, které každý z nás najde doma a které lze použít i na oděvy, které odolávají teplotám nepřesahujícím 30 stupňů Celsia.
Pro bílé prádlo: nejlepší domácí prostředky proti změně barvy
Přírodní bělidlo: sluneční záření
Nejlepším domácím prostředkem bylo a stále je slunce. Stačí bílé tričko po vyprání pověsit venku na ostré polední slunce a máte vystaráno! Pokud nemáte zahradu nebo balkon, někdy stačí zažloutlé nebo zašedlé prádlo pověsit na věšák u otevřeného okna. Výsledek je opravdu působivý! Nejde o žádné kouzlo, ale o čistou chemii: když UV světlo dopadá na mokré oblečení, dochází k oxidaci – vzniká peroxid vodíku. Ten následně působí na částice nečistot v textilu a ničí je.
Ocet proti šedému zákalu a žlutému nádechu
Dalším domácím prostředkem, který má téměř každý a který se ukázal jako skutečně univerzální v boji proti šedému zákalu a zažloutnutí, je bílý ocet. Mimo jiné má vápno rozpouštějící účinek, takže bojuje proti případným zbytkům vápenatého mýdla v prádle a odstraňuje tak šedý zákal.
Ocet také čistí zažloutlé prádlo. V závislosti na stupni znečištění přidejte do přihrádky na aviváž pračky půl až celý šálek octa. V případě odolných skvrn můžete předmět předem namočit na několik hodin do směsi vody a octa v poměru 2:1.
Nemějte obavy: zápach octa po usušení rychle zmizí. Mimochodem, ocet také pomáhá bojovat proti nepříjemným pachům, jako je zápach potu, který se praním neodstraní.
Ocet můžete také pravidelně přidávat do přihrádky na aviváž, abyste zabránili vzniku šedých skvrn dříve, než se objeví. Jako příjemný vedlejší účinek získáte nádherně měkké prádlo.
Jedlá soda: tajná zbraň proti zažloutlému prádlu
Dalším zázračným prostředkem je prášek do pečiva, který se skládá z jedlé sody a kyseliny, například kyseliny citronové. V kombinaci s vodou obě látky reagují za vzniku oxidu uhličitého, který rozpouští šedé nebo zažloutlé bílé prádlo jako sodová voda. Za tímto účelem přidejte celý sáček do pracího prášku v bubnu a vyperte věci jako obvykle. Čisticí účinek lze zvýšit přidáním lžičky soli do prášku do pečiva. K odstranění žlutých skvrn před praním se vyplatí přidat trochu octa přímo na skvrnu.
Totéž proveďte s jedlou sodou. Do pracího prášku přidejte půl šálku jedlé sody a spusťte prací cyklus. Při silném zabarvení můžete prádlo také namočit přes noc do vody s jedlou sodou. Za tímto účelem smíchejte ve velké míse teplou vodu s půl šálkem hydrogenuhličitanu sodného. Toto předběžné ošetření se doporučuje zejména u tkanin, které lze prát pouze při 30 stupních Celsia.
Odstraňování otravných skvrn od límců a potu
Zde jsou další dva tipy na odstranění typických nažloutlých skvrn z oblečení: Chcete-li se zbavit odolných skvrn na límci, které mohou být způsobeny přirozeným vylučováním potu a mastnoty na krku, smíchejte pastu z jedné polévkové lžíce prášku z jedlé sody a jedné polévkové lžíce octa a směs naneste na zabarvený límec. Nechte ji působit deset minut a znovu opláchněte čistou vodou. Poté jej můžete vyprat v pračce na normální režim.
Kyselina citronová dělá zázraky na zažloutlé skvrny v oblasti podpaží. Rozpusťte asi 15 gramů práškové kyseliny citronové v jednom litru teplé vody. Můžete také použít šest až osm plátků citronu. Poté nechte znečištěné prádlo v této směsi asi čtyři hodiny. Poté následuje klasický prací cyklus.