Jak často perete kuchyňské ubrousky? Ukázalo se, že většina z nás to nedělá správně. Textilie se do pračky dávají pouze tehdy, když jsou na nich viditelné nečistoty. To je bohužel velmi nehygienické. Zvláště pokud textilie používáme nejen k utírání umytého nádobí. Samotné praní však nemusí stačit. Jak tedy bojovat proti skvrnám? I na tento problém existují jednoduché způsoby.
- Skvrny na kuchyňských ubrouscích mohou být extrémně odolné vůči pracímu prostředku. Na pomoc přichází babičkovský trik a dvě jednoduché ingredience: jedlá soda a prostředek na mytí nádobí.
- Nezapomeňte kuchyňské ubrousky pravidelně měnit za čisté. I když nejsou potřísněné, může se v nich skrývat spousta choroboplodných zárodků. Pouhým okem je nevidíte.
Kuchyňské utěrky nebo lněné ubrousky jsou téměř v každé kuchyni. Někdy je používáme na utírání nádobí, jindy na utírání rukou a někteří je používají jako ubrousky, které jsou ideální na utírání pracovní desky. Právě jejich funkce určuje především četnost praní. Jak ale bojovat proti skvrnám, které se v kuchyni jen tak nedostanou? Na pomoc vám přijdou dvě jednoduché ingredience, které už v kuchyni máte.
Jak často by se měly prát kuchyňské ubrousky?
Kuchyňské ubrousky a ručníky by se neměly lišit od těch, které visí v koupelně. Samozřejmě je mnohem pravděpodobnější, že si jejich špatného stavu všimnete kvůli skvrnám od jídla. Do pračky byste je však měli posílat častěji. Pokud používáte ubrus pouze na utírání umytého nádobí, může vydržet až týden. Ne vždy je to však dobrý nápad. Lepší je prát ho každé 2-3 dny nebo i častěji.Pokud si utíráte ruce ubrouskem, měli byste ho měnit každý den. Jinak se vystavujete riziku přenosu mnoha choroboplodných zárodků. Kuchyně, i když je udržována v dokonalém pořádku a čistotě, je místem, kam není těžké náhodně zavléci škodlivé zárodky.
Manipulace s masem, vejci nebo jinými potravinami, v nichž se mohou nacházet bakterie, před tepelnou úpravou podporuje šíření těchto mikroorganismů a vlhká utěrka je pro ně jen snem. Bohužel častěji nevidíme, že by si někdo utíral špinavé ruce nebo neumytou zeleninu do ubrousku. Proto je lepší neriskovat otravu jídlem a měnit utěrku za čerstvou každý den.
Důležitý je také způsob praní kuchyňských ubrousků. Doporučuje se volit programy s vysokou teplotou (60 a 90 stupňů Celsia), aby byly opět hygienické. Na pomoc přichází také žehlička. Žehlení utěrek není jen otázkou estetiky, ale také způsobem dezinfekce.\
Babiččin trik na odolné skvrny na kuchyňských ubrouscích
Někdy ani praní při 90 stupních Celsia nestačí k tomu, abyste se zbavili ošklivých a odolných skvrn na tkaninách. Na pomoc přichází babiččin trik a jednoduchý kuchyňský hrnec. Stačí čas od času vyvařit látky s jedlou sodou a prostředkem na mytí nádobí. Takový postup pomůže odstranit mnoho skvrn a dezinfikovat ručníky. Navíc není tak invazivní jako použití některých chemických prostředků, například chlorového bělidla.
Již dříve jsme vás informovali o domácím prostředku, který nezbarví vaše prádlo do žluta.