Ztuhlá mastnota a skvrny na odsavače par představují nepříjemnost při čištění. Naštěstí vám jednoduché domácí prostředky mohou ušetřit spoustu času a práce při čištění.
Čistý odsavač par není jen vizuální výhodou: mastné usazeniny zhoršují jeho výkon a z dlouhodobého hlediska mohou dokonce poškodit motor. Pravidelné čištění je proto nezbytné pro zachování účinnosti a prevenci nepříjemného zápachu. Nemusí to být složité – často stačí několik domácích prostředků a několik kroků, aby se kapota opět leskla.
Jak vyčistit mastné usazeniny na digestoři?
Mastné usazeniny na odsavačích par jsou způsobeny výpary z vaření a usazují se zejména na kovových filtrech a nerezových krytech. Naštěstí k tomu nejsou potřeba speciální čisticí prostředky, které jsou v kuchyni, koupelně a obývacím pokoji opravdu nezbytné. v případě odsavače par stačí rozpustit trochu čisticího prostředku v horké vodě a mastná místa otřít utěrkou z mikrovlákna. Tím se mastnota jemně rozpustí a povrch zůstane čistý.
Dobrým domácím prostředkem proti odolným skvrnám je jedlá soda. Smíchejte trochu jedlé sody s teplou vodou a vytvořte pastu. Tuto pastu naneste na potřísněné místo a nechte ji nějakou dobu působit. Poté můžete mastnotu jednoduše setřít. Pro větší lesk můžete také použít dětské leštící ubrousky – ideální na nerez a rychlé!
Jak vyčistit vnitřek odsavače par?
Aby váš odsavač par dlouho vydržel a fungoval co nejlépe, je důležité čistit jeho vnitřek. Uvnitř se také hromadí mastnota a nečistoty, které mohou narušit proudění vzduchu. I zde postačí utěrka z mikrovlákna namočená v teplé mýdlové vodě. Otřete jím vnitřek kapoty a jemně odstraňte mastné usazeniny.
V případě obzvláště odolných skvrn můžete použít prášek do pečiva: Jednoduše nasypte na postižená místa trochu jedlé sody a postříkejte je horkou vodou. Jedlá soda účinně rozpustí mastné usazeniny a vy můžete nečistoty snadno vydrhnout. Poté nezapomeňte povrch důkladně vysušit, abyste zabránili vzniku skvrn od vody. Přehled účinných domácích prostředků na odstranění mastných skvrn na kapotách:
- jedlá soda
- ocet
- citronová šťáva
- prostředek na mytí nádobí
- Jedlá soda
Jak vyčistit kovové tukové filtry?
Chcete-li kovové tukové filtry vyčistit ručně, naplňte dřez nebo velkou nádobu horkou vodou, přidejte sáček jedlé sody a přiměřené množství prostředku na mytí nádobí. Vložte filtr a nechte jej alespoň hodinu namočený. Tím účinně odstraníte mastnotu a nečistoty. Po namočení můžete zbytky z filtru odstranit kartáčkem nebo houbou. Poté jej důkladně opláchněte čistou vodou.
Pokud raději používáte myčku nádobí, můžete filtr vyčistit i v ní. Je důležité, aby byl filtr v myčce umístěn vodorovně, aby byl důkladně vyčištěn celý jeho povrch. Zvolte horký intenzivní program, protože nejlépe odstraňuje nečistoty a mastnotu. Po mytí byste měli nechat filtr důkladně vyschnout a poté jej znovu nasadit do kapoty sporáku.
Jaký je nejlepší způsob čištění odsavače par z nerezové oceli?
Na odsavačích par z nerezové oceli se rychle tvoří otisky prstů a mastné skvrny, které je třeba pravidelně odstraňovat, aby zůstaly lesklé. Šetrným domácím prostředkem, na který nikdo nemyslí, je rostlinný olej: dejte několik kapek oleje na kousek kuchyňského papíru a otřete jím povrch. Poté vyleštěte suchým hadříkem. I když to zní absurdně, olej skutečně rozpouští mastnotu a zanechává pěkný lesk.
Případně můžete použít kyselinu citronovou. Zřeďte ji v poměru 1:5 s vodou a otřete s ní nerezový povrch. Poté ji otřete čistou vodou, abyste odstranili případné zbytky. Tímto způsobem šetrně odstraníte mastnotu a nečistoty a zanecháte povrch čistý a beze šmouh.