Cítíte v pračce nepříjemný zápach, který nechce zmizet? Příčina může být vážnější, než si myslíte. S největší pravděpodobností máte co do činění s plísní, která se skrývá v zákoutích spotřebiče. Ta je nebezpečná pro vaše zdraví, poškozuje vaše oblečení i samotný spotřebič. Nebuďte proto líní zkontrolovat, zda se plíseň nenachází pod gumovým těsněním pod dvířky pračky.
A ještě lépe, nezapomínejte na pravidelný servis pračky, protože později si budete stěžovat na nepříjemný zápach, který se z pračky line. A to obvykle nejen kvůli nepříjemnému zápachu.
Obecně je totiž charakteristický „zatuchlý zápach“ známkou škodlivého zápachu, který se v pračce objevuje, když se v ní … plísně pod gumovým těsněním bubnu. Proto tento problém nepodceňujte a raději ihned přijměte opatření, jak se plísně v pračce zbavit, aby vaše věci i samotný spotřebič zůstaly v dobrém stavu po mnoho let.
Proč se plíseň v pračce objevuje? Zde jsou uvedeny nejčastější příčiny
Plíseň v pračce (pod těsněním nebo v nádobě na prací prostředek) se obvykle objevuje proto, že spotřebič není dobře udržován. Někteří lidé si myslí, že praní pračky je zbytečné, a právě kvůli tomuto myšlení se uvnitř pračky vyvíjejí bakterie.Nezapomínejte, že spolu s oblečením se do bubnu dostávají i nečistoty – zbytky jídla, pot nebo špína. Mohou se usazovat na trubkách, odtocích a částech pračky.
Jak zabránit plísním v pračce? Pamatujte na to a vydrží vám dlouhá léta
Chcete-li zabránit plísním v pračce, čistěte ji po každém praní. Zbavte ji stojaté vody, zbytků pracího prostředku a aviváže pod těsněním.
Mokré prádlo ihned vyjměte a dvířka nechte otevřená, aby mohl cirkulovat vzduch. Snažte se také omezit provoz pračky na velmi nízké teploty, protože se tak odstraní méně bakterií. A jednou za měsíc spusťte prací cyklus naprázdno s vysokou teplotou a baktericidním octem.
Domácí lék na plíseň v pračce. Dejte ho pod těsnění a s problémem si poradíte
Pokud tento postup nezabránil vzniku plísně v pračce, zkuste ji odstranit. Můžete to udělat tak, že namočíte papírovou utěrku do bělidla a na několik hodin ji vložíte pod těsnění a poté gumu otřete suchým hadříkem.
Nechcete používat chemické prostředky? Místo bělidla použijte citronovou šťávu v kombinaci s peroxidem vodíku. Připravte si domácí čistič pračky smícháním 1 šálku vody, tří lžic peroxidu vodíku a šťávy z poloviny citronu. Smíchejte je dohromady a tímto prostředkem vypláchněte vnitřek plesnivé pračky (včetně gumového těsnění).
Plíseň v pračce můžete odstranit také pomocí jedlé sody. Naneste ji na buben vlhkým hadříkem a po čtvrt hodině otřete papírem a spotřebič vyjměte.